Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Anneler Günü Ne Zaman

Anneler günü her yıl kutladığımız ve annelere adanmış olan özel bir olarak karşımıza çıkar. Anneler günü olarak her yıl mayıs ayının pazar günleri olarak seçilmiştir ve bu tarihlerde kutlanarak bir gelenek haline gelmiştir. Anneler gününün nasıl ortaya çıktığı ve devam ettiği ise çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir konu olarak karşımıza çıkar. Peki, her yıl kutladığımız annelerim ile güzel duygular paylaştığımız bu gün nasıl ortaya çıktı?

Çeşitli Kökenleri

Anneler gününün ortaya çıkış hikayesi farklı köklerden oluşmakla birlikte bu kökleri 3 farklı etkinlikten geldiğini söylememiz mümkün olacaktır.

Bu üç kökeni şu şekilde sıralamamız mümkün olur;

  • İlk köken olarak Yunan mitolojisinden bahsedilir. Anneler gününün kökeni olarak anlatılan hikayelere göre Zeus’un annesi olarak bilinen Rhea için kutlanan bir gün olduğu söylenenler arasındadır. Bu kutlamaların ilkbahar aylarında yapıldığı da bilinir.
  • Diğer bir köken olarak ise Hristiyanlık’da Paskalya döneminde yapılan kutlamadan bahsetmek mümkün olacaktır. Bu kutlamalarda ise 40 gün süresince hayvansal gıdalar tüketilmeyerek bir tür oruç tutulur. Bu da Lent’in dördüncü pazarında gerçekleşen ve anneler için özel olarak gerçekleştirilen bir kutlama şeklinde bilinir.
  • Son olarak ise Yeni Dünya’da gerçekleştirilen kadın hareketlerinin Anneler gününün kaynağı olduğu düşünülür. Bunun üzerine 1870 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Julia Ward Howe tarafından yapılan Anneler Günü Açıklaması gerçekleştirilir. Bu sayede bütün annelerin dünyada barışı egemen kılmak amacıyla bir araya toplamış olur.

Tüm bu etkinlikler sonucunda anneler tüm dünya tarafından kutlanan özel bir gün halini almıştır günümüzde.

Anna Jarvis

Genel olarak herkesin bildiği ve anneler gününün temelini oluşturan olay ise ABD’de yaşayan Anna Jarvis isimli bir kadının annesini kaybetmesi ile başlar. Annesini kaybettikten sonra Anna Jarvis annesini anmak amacıyla her yıl kutlama yapmaya başlar. Bu kutlamayı ilk olarak bir okulda öğrenciler ve anneleri ile gerçekleştiren Anna Jarvis verdiği uzun uğraşlar sonucunda1914 yılında Kongre onayını da alarak bu olayın daha da genişlemesini sağlamıştır.

Türkiye’de Anneler Günü

Anneler günü Türkiye’de ise Türk Kadınlar Birliği girişimleri sayesinde 5 Mayıs 1915 yılında mayıs aynın ikinci pazar gününde kutlanması kararı verilmiştir. Kutlanan ilk anneler gününde yılın yılın annesi olarak 93 harbi kahramanı olarak akıllara kazılan 93 yaşındaki Nene Hatun gösterilmiştir. Bu olayların ardından Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi her yıl mayıs aynın ikinci pazar günleri Anneler günü kutlanmaya başlanmış. Herkes annelerine olan sevgilerini bu günde ya sözcüklerle, ya bir hediyeyle ya da sıcak bir sarılma ile göstermeye başlamıştır.

Anneler Gününde Verilen Karanfiller

Anneler gününün kurucusu olarak bildiğimiz Anna Jarvis’in başlatmış olduğu bu gelenek ile anneler gününde annelere kırmızıya da beyaz karanfiller armağan edilir. Aynı zamanda ilk kadın kulübünün kurucusu olarak tanınan Anna Jarvis’in anneler gününde 500 anneye vermiş olduğu beyaz karanfil geleneği günümüze kadar ulaşmış olup halen devam eder. Bu gelenek ile beyaz karanfiller hayatta olan annelere, kırmızı karanfiller ise hayatını kaybeden annelere gönderilmeye başlanmıştır.

Anneler Günü Hangi Ülkelerde Hangi Tarihte Kutlanıyor

Yalnızca Türkiye, Avustralya, Brezilya, Danimarka, İtalya, Almanya, Kanada gibi ülkelerde mayıs ayının ikinci pazarında kutlanırken diğer ülkelerde ise farklı tarihlerde kutlandığı bilinir. İngiltere ve İrlanda’da Anneler Günü farklı bir tarih olarak ‘Anneler Pazarı’ adı verilerek Paskalya kutlamalarının 3 hafta kadar önce mart ayında kutlanıyor.

Çoğu Doğu ülkesinde ise Anneler gününün kutlanma tarihi mart ekinoksuna göre ayarlanır. İspanya, Portekiz ve Macaristan gibi ülkelerde bu tarih mayıs aynın ilk haftasına denk gelir ve kutlanır. Polonya Anneler günü için 26 Mayıs tarihini seçerken Fransa ve İsviçre ise mayıs aynın son pazar günü olacak şekilde belirlemiştir bazı durumlarda ise haziran ayına bile sarktığı görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.