Sevgililer Günü Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Sevgililer Günü Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

14 şubat ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde sevgililer günü olarak kutlanıyor. Bu günde sevgililer ve evliler eşlerine ve sevgililerine çeşitli hediyeler alarak farklı şekillerde bu özel günü kutlarlar. Onlarca ülkede sevgililer gününde hediye çılgınlığı yaşanır. Bu günde sokaklar süslenir, tv programları yapılır ve hediye eşya firmaları çeşitli kampanyalar başlatır.

Sevgililer Gününün İlk Ortaya Çıkması

Bu kadar hazırlık gerektirecek sevgililer günü ne zaman ortaya çıkmıştır? Ve anlamı nedir? Birçok ülkede Valentine günü olarak kutlanan sevgililer günü tarihi orta çağa kadar dayanıyor. 14 şubat 496 günü üç aziz Valentine öldürülmüştü. Daha sonraki yıllarda bu Valentine onuruna 14 şubat bayram ilan edildi.

Sevgililer Günü Tarihi

Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde 15 şubat günü bereket tanrısına özel bir bayram kutluyorlardı. Bu günde Tanrıya kurban ederek derisi ve kafası şehirlerde dolaştırılırdı. Bir gün öncesinde ise şehrin erkekleri içlerinde kızların isimleri olan kura çekimi yaparlardı.

Bu kura çekiminde kim hangi kızın kurasını çekerse 15 şubat günü onunla birlikte olurdu. 496 yılı kutlamalarında Valentine bu geleneği kaldırma kararı aldı. Bu olay ve evlenmeleri yasak olan Roma askerlerine yardım ettiği gerekçesi ile 14 şubatta 3 Valentine katledildi. Daha sonra Papa Gelasuis bu günü sevgililer günü olarak ilen etti.

Orta Çağda Sevgililer Günü

Orta Çağda 14 şubat kuşların çiftleşme günü olarak bilinirdi. O dönemde 14 şubat günü sevgililer de birbirlerine notlar verirlerdi. Bu gelenek Valentine’nin sevgilisine not vermesinden geliyor. Ve sevgililer 14 şubatta sevgililerine Valentine diye hitap ediyorlardı. Özellikle 14. yüzyılda bu gelenek daha da artarak Avrupa’dan dünyaya yayıldı ve uzun bir dönem 14 şubat kutlanmaya devam etti.

Yakın Çağda Sevgililer Günü

Avrupa’da iç savaşların çoğalması ve birçok dış etkenden dolayı 14 şubat insanlar tarafından fazla kullanılmamaya başlandı. Fakat 18. yüzyıla gelindiğinde Amerikalı bir kadının 14 şubat günü sevgilisine bir not göndermesi ile yeniden kutlanmaya başlandı. Bu kutlama ilk yıllardaki kutlamanın aksine çok hızlı bir şekilde yayıldı ve farklı alışkanlıklar da getirdi. Artık sadece notla yetinmeyen sevgililer not ile birlikte şiirler ve hediyeler de göndermeye başladı. 18. yüzyıldan günümüze kadar sevgililer günü onlarca farklı ülkede kutlanmaya devam ediyor.

Dünyada Sevgililer Günü Kutlamaları

Günümüzde dünya genelinde sevgililer günü etkin bir şekilde kutlanıyor. Fakat bazı ülkeler bu günde hediye almayı ve kutlamaları yasaklamıştır.

Bu ülkeler aşağıdaki gibidir:

  • Suudi Arabistan
  • Endonezya
  • Pakistan
  • Malezya
  • İran

Bu ülkeler sevgililer gününü kutlamayan ülkelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0535 645 74 14 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.